program regionalny europa

Świetlica "Jaskółka"

Świetlica "Jaskółka"

 

 

 

Hospicjum Św. Kamila pomaga osobom z chorobą nowotworową, a po ich odejściu wspiera także ich rodziny w trudnym okresie żałoby. Od 2009 roku w ramach prowadzonej świetlicy „Jaskółka” podejmowane są działania na rzecz dzieci osieroconych.

Celem priorytetowym świetlicy „Jaskółka” jest pomoc w opracowaniu traumy po śmierci bliskiej osoby, na przykład mamy, taty, brata, siostry. Udzielamy dzieciom pomocy psychologicznej, umożliwiamy odreagowanie trudnych emocji, wspieramy je w rozwoju psychospołecznym. Zależy nam na tym, aby dzieci miały zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa, by mogły rozwijać swoje talenty, by nie czuły się osamotnione. Dzięki podejmowanym przez nas działaniom dzieci mogą wrócić do równowagi psychicznej po traumatycznych doświadczeniach. Łatwiej im wtedy odnaleźć swoje miejsce w świecie. Intencją naszą jest także dawanie dzieciom pozytywnych doświadczeń. Tak, by mogły odczuwać radość, by na ich twarzach po okresie smutku, żalu i tęsknoty zagościł uśmiech. Organizujemy dla dzieci kolonie, ferie zimowe, festyny, wyjścia do kina i parku rozrywki czy warsztaty artystyczne.

Spotkania w świetlicy „Jaskółka” organizowane są od września do czerwca w każdą środę w godzinach od 16.00 do 19.00 w świetlicy w Hospicjum świętego Kamila przy ulicy Stilonowej 21 w Gorzowie Wlkp. Świetlica mieści się na pierwszym piętrze, sala numer 86.

Wiele z form naszej działalność w ramach świetlicy „Jaskółka” może zaistnieć tylko dzięki hojności darczyńców. Dlatego prosimy o wspieranie naszych działań.

Wpłat można dokonywać na konto nr 49 1020 1967 0000 8602 0002 8290 w tytule przelewu: „Jaskółka” lub osobiście do kasy Hospicjum świętego Kamila przy ul. Stilonowej 21 w Gorzowie Wlkp. (pokój nr 32)

Będziemy wdzięczni za każdą formę wsparcia podopiecznych świetlicy „Jaskółka”.

wtorek, 22 październik 2019 09:11

Co się u nas dzieje?

 


Półkolonia Jaskółki - trzeci dzień 29.09.2020

Dzień trzeci jaskółkowej półkolonii rozpoczęliśmy na parkingu, na którym stał już autokar, którym mieliśmy pojechać do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W trakcie zbierania grupy i oczekiwania na wyjazd przeprowadzone zostało oczywiście rutynowe sprawdzenie temperatury. Podróż autokarem nie była długa i już po 40 minutach dojechaliśmy do celu naszej wyprawy, którym był Międzyrzecki Rejon Umocniony. Największa znajdującą się na nim atrakcją są liczne bunkry, które miały być głównym punktem dnia, ale po kolei! Po tym jak każdy został już zaopatrzony w prowiant, przyszedł czas na powierzchowne obejrzenie wejść do pobliskich bunkrów. Następnie pod opieką dwóch przewodników i znawców mieliśmy obejrzeć bardziej oddalone obiekty. Jednak dla wielu sam środek transportu, którym mieliśmy się poruszać był najbardziej ekscytującą z atrakcji! Wsiedliśmy BTR-ów, pojazdów, które w przeszłości przewoziły żołnierzy piechoty. Tym, co dodawało adrenaliny, był brak dachu i nierówne drogi, które powodowały, że cały samochód (wraz z nami w środku) bardzo się trząsł! Podróżując w ten sposób przemieszczaliśmy się pomiędzy bunkrami, o których opowiadali nam przewodnicy. Jedną z atrakcji był także przejazd miniaturową kolejką jeżdżącą po idealnie odwzorowanym torze zawierającym także stacje, zwierzęta i malutkich ludzi. Po skończonym zwiedzaniu i powrocie do miejsca początkowego przyszedł czas na obiad. Druga część naszego pobytu w MRU miała obejmować już nie tylko oglądanie z zewnątrz, ale wejście i zwiedzenie podziemnego bunkra. Niektórzy poprzestali na zejściu na pierwszy poziom, jednak ci najodważniejsi zeszli na sam dół. Pomimo dużej ilości schodów przy wchodzeniu i schodzeniu wszyscy podołali zadaniu. W bunkrze oczywiście pan przewodnik opowiadał nam o jego historii i zastosowaniu, a także dbał o to, byśmy nie zgubili się w krętych korytarzach. Ostatnimi atrakcjami tego dnia było kupowanie pamiątek, a także lody które dostali wszyscy chętni. Zrobiliśmy także oczywiście pamiątkowe zdjęcia i wszyscy zmęczenia, ale przy tym szczęśliwi wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy do Gorzowa. Wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem na to, co przyniosą kolejne dni półkolonii.

PS Wycieczka podopiecznych świetlicy Jaskółka do MRU zorganizowana została dzięki wsparciu Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych.

Półkolonia Jaskółki - drugi dzień 28.09.2020
Dzisiaj znowu spotkaliśmy się skoro świt, bo czekała nas półkolonia! Dotarliśmy do Santocka, by przywitać się z panią Mają, panią Olą oraz panem Michałem, z którymi to wyruszyliśmy do lasu. Szliśmy podziwiając uroki przyrody, a po dłuższym odcinku pojawił się pierwszy przystanek - Torfowisko Górne. Tam właśnie dowiedzieliśmy się od pani Oli Popiołek, która jest leśnikiem, o budowie drzewa i drewna, a następnie czekało na nas zadanie matematyczne - liczenie słojów drzewa. Słoje bowiem oznaczają liczbę przeżytych lat drzewa. Doliczyliśmy się około 100 lat! Później zaznaczyliśmy na pniu, w którym słoju był rok naszego urodzenia. Następnie przyszła pora na zajęcia artystyczne. Tworzyliśmy z błota i elementów ściółki leśnego stworka, który był drzewem! Dawniej wierzono, że drzewa mają dusze i mogą ożywać. Brudna zabawa to jest to, co lubimy najbardziej, więc radości nie było końca. Po tym ruszyliśmy dalej - na Torfowisko Dolne, gdzie zaczęliśmy od śniadania na trawie. Później, po pikniku i fotograficznej sesji na pomoście, rozpoczęły się kolejne warsztaty - zajęcia o drzewach. Dowiedzieliśmy się o nowych gatunkach drzew, a ze świeżą wiedzą ruszyliśmy do dzieła. W grupach stworzyliśmy plansze z najważniejszymi informacjami o drzewach. Na koniec leśnego spotkania spacerem wróciliśmy na miejsce zbiórki, a w oczekiwaniu na autobus pogłaskaliśmy konie! Wycieczkę zakończyliśmy z uśmiechami na twarzach. Ciekawe co wydarzy się jutro?
  
 Amelia

 PS Zajęcia, w których biorą udział podopieczni świetlicy Jaskółka, odbywają się w ramach projektu „Chodźmy do lasu!”. To cykl warsztatów organizowanych przez Nadleśnictwo Kłodawa i animatorkę z Santocka Maję Wilczewską. W warsztatach uczestniczą podopieczni świetlicy Jaskółka oraz dzieci ze świetlicy w Santocku.

 

Półkolonia Jaskółki – pierwszy dzień 24.07.2020

Pierwszy dzień Jaskółkowej półkolonii za nami. Podczas czekania na autokar, było oczywiście obowiązkowe mierzenie temperatury i zbieranie oświadczeń o stanie zdrowia. Mimo że nasza podróż nie była długa, ponieważ jechaliśmy do Santocka, to podczas drogi było dużo fajnych rozmów. Gdy dojechaliśmy na miejsce, czekała już na nas pani Agnieszka Trawińska i pan nadleśniczy Tomasz Kalembkiewicz z Nadleśnictwa Kłodawa oraz animatorki z Santocka – pani Maja Wilczewska i pani Anna Batura. To właśnie te osoby zaprosiły podopiecznych świetlicy Jaskółka na leśne warsztaty. Na początku podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna z nich poszła odwiedzić tajemnicze zwierzęta zza płotu, które okazały się alpakami, a druga grupa została na polanie z panią Agnieszką z Nadleśnictwa Kłodawa i miała warsztaty związane z lasem. Później przyszła pora na zamianę grup. Gdy byliśmy znów w komplecie, czekała nas niesamowita atrakcja - malowanie młotkami. Każdy musiał znaleźć swoje własne farby - kwiaty, liście, trawę. Cóż to były za emocje! Później chwila relaksu i kolejna atrakcja. Odwiedził nas pan, który naprawdę umie czarować. Jego czary polegają na zamknięciu lasu w słoiku. Każdy z nas mógł wykonać własny las. Do słoika wkładaliśmy kamienie, szyszki, mech, korę, a nawet roślinki. To był pełen emocji dzień! Pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów. Już czekamy na kolejny dzień półkolonii.

 Szkolenie wolontariuszy świetlicy Jaskółka 19.06.2020

Kolejne spotkanie w świetlicy Jaskółka było wyjątkowe, ponieważ odbyło się tylko w gronie wolontariuszek. Obecne były wolontariuszki młodzieżowe i te nieco starsze. Spotkanie rozpoczęłyśmy od warsztatów kulinarnych. Zrobiłyśmy pyszną, sypaną szarlotkę. Potem przyszła pora na warsztaty z panią Anitą Łukowiak, która przez wiele lat działała w obszarze organizacji pozarządowych, między innymi kierowała pracą wolontariuszy, a od roku jest kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Santoku. Podczas szkolenia czekały na nas różne zadania. Część z nich dotyczyła wolontariatu, świetlicy Jaskółka, naszych podopiecznych i nas samych. Rozmawialiśmy o cechach i zadaniach wolontariusza, o naszej motywacji, o trudnościach. Jedno z zadań dotyczyło plastycznego przedstawienia obrazu wolontariusza. Chwyciłyśmy za kredki i mazaki. Każdy z narysowanych wolontariuszy miał wielki uśmiech i ciepłe spojrzenie. Potem - przy słodkim poczęstunku - mogłyśmy porozmawiać o naszych zaletach i o tym, czego uczymy się od siebie nawzajem. Na koniec szkolenia przyszła pora na rozdzielenie zadań na festyn rodzinny. Festyn już w najbliższą środę w ogrodzie hospicyjnym. Pełne nowej wiedzy czekamy na kolejne spotkania z panią Anitą.

Szkolenie wolontariuszy odbyło się w ramach projektu „Wykluczeni być nie chcemy! Rozwoju i wsparcia potrzebujemy!”, finansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Powrót do "Jaskółki" 17.06.2020

Dziś po raz pierwszy od 3 miesięcy spotkaliśmy się w naszej ulubionej świetlicy. Rozpoczęliśmy od rozmowy na temat tego, jak minął nam trudny okres kwarantanny oraz izolacji społecznej. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami i cieszyliśmy się powrotem do naszego jaskółkowego grona. Następnie pani Agata poprowadziła psychologiczne warsztaty na temat lęku oraz tego, jak sobie z nim radzić. Stworzyliśmy „Galerię Lęków” z plakatów zrobionych w grupach. Po warsztatach zjedliśmy pyszne kanapki – zdrowe i kolorowe. Dziękujemy za nie paniom z Terminala Gorzów. Potem był czas wolny. Mogliśmy bawić się w niebieskiej sali, grać w planszówki i rozmawiać. Atmosfera była wspaniała! Wszyscy byli bardzo szczęśliwi ze spotkania po tak długim okresie izolacji. Na zakończenie złożyliśmy życzenia jubilatom i zaśpiewaliśmy im „Sto lat”. Spotkanie zwieńczyła Iskierka przyjaźni. Dodajmy, że działania świetlicy Jaskółka wspierają: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd Miasta w Gorzowie.

 

Jaskółkowe warsztaty kulinarne 04.03.2020

Kolejne spotkanie rozpoczęliśmy od opowiedzenia, co u kogo słychać. Przy okazji poznaliśmy panią Martę, która przyszła do nas z propozycją zajęć artystycznych. Już za tydzień zobaczymy, co nam wspólnie wyjdzie z twórczego działania. Dziś urodziny miała Amelia. Były życzenia i drobny upominek, a jubilatka przyniosła cukierki, którymi poczęstowała każdego z nas. Następnie przystąpiliśmy do przygotowania kulinarnych warsztatów. W planie było bananowe show. Przepisem – kilka tygodniu wcześniej - podzieliła się z nami Emilka. Każdy dostał banana. Pokroiliśmy go, a następnie zanurzaliśmy w płynnej czekoladzie i posypkach. Deser był przepyszny! Emilio, dziękujemy! Czekamy na kulinarne propozycje innych Jaskółek. Po degustacji deseru, graliśmy w gry planszowe. Każdy mógł sobie wybrać, co tylko chciał. Na stołach znalazło się wiele różnych gier - od Masterchefa przez remika, dooble, ego, jengę po prawo jungli. Podczas grania czas minął nam bardzo szybko. Nie wiadomo kiedy musieliśmy już podsumować całe spotkanie. Rozstaliśmy się w dobrych humorach. Czekamy na kolejną środę.

Jaskółka - refleksyjnie i artystycznie 26.02.2020

Kolejne spotkanie Jaskółek rozpoczęliśmy od kółeczka ,,Co u kogo słuchać?" Rozmawialiśmy o rzeczach ważnych, miłych, trudnych. Szukaliśmy wspólnie możliwości wsparcia i pocieszenia bliskich w różnych trudnych sytuacjach. Powitaliśmy u nas Kacpra i Kaję. Ze względu na to, że spotkaliśmy się w Środę Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post, poszliśmy do naszej hospicyjnej kaplicy, aby pomodlić się. Tam też od księdza Piotra dowiedzieliśmy się, na czym polega post. Po skończonej modlitwie wróciliśmy na pyszny posiłek, przygotowany przez chłopaków pod okiem wolontariuszy. Gdy nasze brzuszki już były najedzone, zaczęliśmy trenować naszą cierpliwość przy pracach plastycznych. Dostaliśmy szablony, które wypełnialiśmy farbą poprzez robienie kropek. Jednak nie było to takie łatwe, ponieważ musieliśmy stawiać kropki patyczkami do uszu. Ale jednak udało nam się! Powstała piękna wiosenna galeria. Nie możemy już się doczekać, aż będzie w końcu wiosna. Spacery, zabawy na dworze i egzaminy... dla części z nas. Po pracach plastycznych była chwilą relaksu w niebieskiej sali przy grze w planszówki i rozmowach. Czas minął nam - jak zawsze - bardzo szybko. Do zobaczenia z tydzień!

 

Jaskółkowe rozmowy o asertywności i warsztaty kulinarne 19.02.2020

Kolejne jaskółkowe spotkanie rozpoczęliśmy jak zwykle – opowiadaliśmy, co u nas słuchać, jak nam minął tydzień. Niektórzy mówili o swoich sukcesach szkolnych, zaś inni opowiadali o tym, jak aktywnie i zabawnie spędzili weekend. Następnie z panią Olą rozmawialiśmy o asertywności, jak należy odmawiać, jakich argumentów używać, dlaczego to jest czasami takie trudne. Również pani Ola podzieliła nas na grupy, w których mieliśmy odegrać różne scenki. Na przykład jak kulturalnie odmówić, kiedy ktoś proponuje nam coś, czego nie chcemy. Potem nadszedł czas na warsztaty kulinarne. Mogliśmy zrobić sobie własne burgery. Mieliśmy do wyboru różne kolorowe składniki: pomidory, sałatę, ogórki. Po zjedzeniu przepysznych burgerów był czas na gry i zabawy w niebieskiej sali. Było bardzo dużo emocji podczas zabawy lub gier planszowych. Na koniec pościliśmy iskierkę przyjaźni. Do zobaczenia za tydzień

 

Jaskółkowe spotkanie o miłości 12.02.2020

Pierwsze w lutym spotkanie jaskółkowe rozpoczęliśmy od naszej tradycyjnej rundki, podczas której powiedzieliśmy co się u nas ostatnio zdarzyło i jak spędziliśmy ferie. Z okazji urodzin złożyliśmy życzenia jubilatom, którzy następnie poczęstowali wszystkich cukierkami. Potem poznaliśmy temat zajęć, które miała poprowadzić pani Agata. Temat ten miał związek ze zbliżającym się świętem, czyli walentynkami, a była nim miłość. Rozmawialiśmy o tym, kogo lub co można kochać, a także jak można tę miłość okazywać. Były także scenki i hasła kojarzące się z sercem. Następnie za pomocą kredek każdy z nas stworzył walentynkę. Najczęściej pojawiającym motywem, który na nich gościł, było oczywiście serce, jednakże pojawiały się także kwiaty i motyle. Po przygotowaniu kartek przyszedł czas na posiłek, który składał się z grzanek z serem, a także z ciepłych lodów na deser. Po chwili na zabawę w niebieskiej sali i granie w gry przyszedł czas na puszczenie iskierki przyjaźni.

Zimowisko podopiecznych świetlicy „Jaskółka” 24-26 stycznia 2020 roku

Dzień 1.

O godzinie 14.00 wesoły autokar pełen „Jaskółek” wyruszył w kierunku Myśliborza.Przed nami zimowisko! Po krótkiej przejażdżce byliśmy już na miejscu. Przywitały nas panie z Domu Wczasów Dziecięcych. Niektórzy z nas po raz pierwszy znaleźli się w tym miejscu. Dla niektórych to pierwszy wspólny wyjazd z „Jaskółkami”. Rozpakowaliśmy się i już przyszedł czas na ognisko! Czekały na nas pyszne kiełbaski, które z wielką ochotą i ze smakiem zjedliśmy. Później przenieśliśmy się do mydlarni. Powstawały tu magiczne i kolorowe kule do kąpieli. Składniki były proste, naturalne i pachnące. Już nie możemy się doczekać, aż wypróbujemy kule w domu. Po kolacji odbyła się dyskoteka! Muzycznemu szaleństwu i tańcom nie było końca! Zmęczeni, ale wybawieni, wróciliśmy do pokoi, a po kąpieli przyszedł czas na Kino Bambino...

Dzień 2.

Dzień zaczęliśmy wcześnie jak na sobotę, bo już o godzinie 8.00. Po energetyzującej rozgrzewce i śniadaniu, czekał nas spacer po Myśliborzu. Razem z panem przewodnikiem odkrywaliśmy tajemnice murów, baszt i ratusza. Zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w muzeum, w którym odbyło się pasowanie na rycerzy i damy dworu. Zwiedzaliśmy także muzealne sale, między innymi etnograficzną i archeologiczną. Zaopatrzeni w nową wiedzę historyczną, wróciliśmy do ośrodka na obiad i telefon do rodziców. Po rozmowie z bliskimi czekała nas wizyta gości. Przyjechali do nas pan dyrektor Hospicjum świętego Kamila Marek Lewandowski oraz pani Karolina, która była współorganizatorką II Degustacyjnej Kolacji Charytatywnej, z której zebrane środki umożliwiły nam wyjazd na zimowisko. Pani Karolinie towarzyszył syn Franek, którego miło było nam poznać. W sali gimnastycznej zamieniliśmy się w wyspiarzy. Podzieleni na 4 grupy przygotowywaliśmy nasze kolorowe wyspy. Po zabawie wyszliśmy do miasta, tym razem na zakupy. Niektórzy pierwszy raz dysponowali kieszonkowymi i mogli sami zdecydować, co sobie kupić. Obkupieni i zadowoleni wróciliśmy do ośrodka, a potem skierowaliśmy się w stronę basenu. Najpierw spotkaliśmy się z ratownikiem, który przedstawił nam zasady obowiązujące na pływalni, i wskoczyliśmy do wody. W wodzie zabawa była przednia, więc zmęczeni i głodni wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała na nas pizza! Zadowoleni zasiedliśmy w Kinie...

Dzień 3.

Dziś również pobudka skoro świt. Po śniadaniu wyruszyliśmy na mszę do pobliskiego sanktuarium, a następnie na spacer. Byliśmy na plaży, wsiedliśmy na statek, widzieliśmy też kąpiących się w jeziorze. Morsy zaimponowały nam bardzo! Po powrocie do ośrodka robiliśmy szkatułki. Mieliśmy do wyboru różne elementy dekoracyjne: sznurki, gwiazdki, pompony, naklejki, koraliki... Każda szkatułka jest inna, każda jest piękna. Będziemy trzymać w nich nasze skarby. Potem był czas na ​gry i zabawy. One nigdy nam się nie znudzą! A po obiedzie pakowaliśmy nasze rzeczy, sprzątaliśmy pokoje i udaliśmy się na podsumowanie zimowiska. Każdy mówił, co jemu najbardziej podobało się podczas zimowiska. Lista była bardzo długa. Jedyny minus naszego pobytu, to to, że zimowisko „Jaskółek” trwało tak krótko! Napisaliśmy petycję z prośbą, aby w przyszłości zimowisko trwało 2 tygodnie! Na koniec każdy z nas dostał paczkę. Były w nich jaskółkowe koszulki, kolorowanki, kredki, długopisy, notesy, słodycze i inne drobiazgi. Dziękujemy! Do zobaczenia już po feriach. Widzimy się w świetlicy „Jaskółka” w środę, 12 lutego, o godzinie 16.00.

"Jaskółka" karnawałowo 22.01.2020

Kolejne „jaskółkowe” spotkanie rozpoczęliśmy od szybkiej rozgrzewki naszych umysłów. Po błyskawicznej rundzie „państwa miasta” ruszyła rundka „co u kogo słychać”. W międzyczasie mieliśmy odwiedziny gości. Rozmawialiśmy o duchowości i otrzymaliśmy obrazki z podobizną Matki Boskiej. Później przenieśliśmy się w czas karnawału, który przecież wciąż trwa. Każdy z nas wykonał maskę. Królowały zwierzątka, postacie z bajek oraz motywy karnawału weneckiego i brazylijskiego. Gdy maski były gotowe, przyszedł czas na małą sesję zdjęciową z naszymi dziełami. Pobawiliśmy się nawet w zgadywanie, co maska każdego przedstawia. Śmiechu było dużo! Po ciężkiej pracy przyszedł czas na kanapki. U nas jak zwykle królowały kanapki z dżemem i twarożkiem. Po posiłku nie zostało nam wiele czasu, więc podsumowaliśmy nasze spotkanie i puściliśmy iskierkę przyjaźni. Już w piątek wyruszamy na zimowisko... czego nie możemy się doczekać!

 

„Jaskółka” - kulinarnie i profilaktycznie 15.01.2020

Kolejne „Jaskółkowe” spotkanie rozpoczęliśmy od rozmów o tym, co przez miniony tydzień wydarzyło się u każdego z nas. Niektórzy mówili o tym, jak ciężko jest w szkole, inni chwalili się naukowymi sukcesami, jeszcze inni opowiadali o akcjach charytatywnych, w których z wielkim zaangażowaniem brali udział. Potem były warsztaty kulinarne. Przygotowywaliśmy pyszny deser: ryż z jabłkami i truskawkami. Okazało się, że wiele osób po raz pierwszy próbowało takiego połączenia. Wśród dodatków były do wyboru: śmietanka, jogurt naturalny, cynamon, cukier puder i miód. Było bardzo smacznie. Później rozmawialiśmy o profilaktyce uzależnienia od alkoholu. Zastanawialiśmy się, co robić, jak zachowywać się, aby nie mieć takich problemów. Zależy nam na tym, aby żyć zdrowo i bezpiecznie. Potem mieliśmy chwilę relaksu podczas grania w planszówki. Było bardzo dużo emocji w trakcie grania w ,,prawo dżungli" ,,masterchefa" czy ,,pędzące żółwie". Na koniec puściliśmy iskierkę przyjaźni i każdy z nas dostał nowego przyjaciela do przytulania - pluszaka:) Do zobaczenia za tydzień!

 

„Jaskółka” z noworocznymi planami i postanowieniami 08.01.2020

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy było dla nas emocjonujące, ponieważ było pierwszym spotkaniem po przerwie świątecznej. Na początku tradycyjnie opowiadaliśmy sobie, jak minął nam świąteczny i sylwestrowy czas. Później rozmawialiśmy o postanowieniach noworocznych. Okazało się, że każdy z nas jakieś ma. To postanowienia o podróżach, aktywności sportowej, czytaniu książek, o rezygnowaniu z używania telefonu, kiedy nie jest to potrzebne. Po tak długich dyskusjach zgłodnieliśmy, a więc poszliśmy do kanapkowego baru! Serek biały, pomidory, ogórki i powidła to właśnie to, co lubimy najbardziej. Na deser czekały na nas zbożowe ciasteczka i herbata. Później przyszła pora na rozmowy związane z profilaktyką uzależnienia od alkoholu. Po chwili skupienia ruszyliśmy w wir planszówek. Mastrechef, Twister, Prawo Dżungli – ufff.. Emocje sięgały zenitu...Na koniec pożegnaliśmy się w iskierce przyjaźni. Do zobaczenia za tydzień!

 

 Świąteczne spotkanie podopiecznych świetlicy „Jaskółka” 18.12.2019

18 grudnia w świetlicy „Jaskółka” był naprawdę wyjątkowy - w końcu idą święta! W związku z tym nie mogło zabraknąć opłatkowego spotkania. Zaczęliśmy punktualnie o godzinie 16.00. Przywitał nas dyrektor hospicjum pan Marek Lewandowski oraz kapelan hospicjum ojciec Piotr. Wysłuchaliśmy fragmentu pisma świętego, krótkiego kazania, a później głos zabrał pan dyrektor, który złożył nam życzenia. Następnie przyszła pora na dzielenie się opłatkiem. Po życzeniach ruszył anielski orszak. Razem z gitarą i Mikołajem poszliśmy na hospicyjny oddział życząc wszystkim pacjentom wszystkiego co najlepsze i śpiewając kolędy. Zostawiliśmy również po sobie ślad w postaci pięknych aniołków. Po powrocie do świetlicy przywitaliśmy prawdziwego Mikołaja! Byli z nim również pomocnicy z Zespołu Szkół w Drezdenku – Julia Malinowska i Bartłomiej Jędrzejczak, który jest także przewodniczącym samorządu uczniowskiego. Pomocnicy przywieźli z sobą część prezentów, o które zadbała cała społeczność drezdeneckiej szkoły – uczniowie, nauczyciele – oraz ludzie dobrej woli. Każdy z nas otrzymał prezent - niektórzy naprawdę ogromny! Szczęśliwi zasiedliśmy do świątecznego stołu. Częstowaliśmy się krokietami, pierogami, barszczem, rybą, ciastami oraz różnymi innymi przysmakami. Wspominaliśmy także naszych bliskich, którzy nie mogli zasiąść z nami przy wigilijnym stole. Bardzo za nimi tęsknimy i zostawimy dla nich symboliczny pusty talerz.... Gdy byliśmy najedzeni, przeszliśmy do niebieskiej sali. Był to czas na zabawę przy akompaniamencie gitar. Szaleństwu nie było końca! Świąteczne spotkania są dla nas bardzo ważne, możemy spędzić ze sobą ten wyjątkowy czas, porozmawiać, wesprzeć się, poczuć wspólnotę.... Teraz musimy być grzeczni, żeby za rok również zawitał do nas Mikołaj. A tymczasem życzymy wszystkim radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Spotkanie świąteczne podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie oraz dzięki pomocy Nadleśnictwa Kłodawa i Zespołu Szkół w Drezdenku. Wielkie podziękowania dla Mikołaja – pana Ludwika Szulca. Dziękujemy!

 

Jaskółki – profilaktycznie i kulinarnie 11.12.2019

Kolejne „jaskółkowe” spotkanie rozpoczęło się od rozmów o ulubionych książkach i prezentach, które dostaliśmy od Mikołaja. Następnie - jak zawsze – opowiadaliśmy o tym, co u nas słychać, jak nam minął tydzień. Potem robiliśmy kolorowe kanapki. Każdy z nas miał do wyboru różne serki, wędliny, warzywa. Po zjedzeniu pysznych kanapek były zajęcia profilaktyczne. Zostaliśmy podzieleni na grupy i budowaliśmy miasto z plasteliny. To było dziwne miasto. Było zniekształcone, niebezpieczne, nieprzewidywalne, pełne zagrożeń. Tak mogłoby wyglądać miasto po spożyciu alkoholu. My nie chcemy żyć w takim mieście. Chcemy, żeby było bezpiecznie i radośnie. Na końcu spotkania pożegnaliśmy się naszym „jaskółkowym” wierszykiem i iskierką przyjaźni. Do zobaczenia do tydzień na spotkaniu opłatkowym!

Spotkanie podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie (projekt „Alkohol? Jestem na NIE! Trzeźwość i radość życia? Jestem na TAK!”) oraz Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze (projekt „Choć czasem smutno nam i źle, alkoholowi mówimy stanowcze NIE!”).

 

Mikołajkowo-jaskółkowy zawrót głowy 04.12.2019

W kolejną środę spotkaliśmy się w kinie i wspólnie obejrzeliśmy bajkę „Kraina Lodu 2”. Podczas seansu każdy z nas był bardzo skupiony i zaciekawiony opowieścią o Annie i Elsie. Było też dużo śmiechu i radości, szczególnie, gdy pojawiał się bałwan Olaf. Ale pojawiło się też trochę wzruszeń i łez. Po obejrzeniu bajki udaliśmy się na przepyszny deser lodowy z mnóstwem owoców - było przepysznie!. Każdy z nas również otrzymał mały upominek od świętego Mikołaja. Wśród prezentów była rodzinna książka kucharska, magiczne pudełko na drobiazgi, smaczne pierniki i maskotki. Mikołaju, dziękujemy! Do zobaczenia za tydzień w świetlicy „Jaskółka”:)

Wyjście do kina podopiecznych świetlicy „Jaskółka” oraz mikołajkowe prezenty były możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie.

 

„Jaskółki” - podróże kulinarne po Europie i porcelanowe ozdoby 27.11.2019

Jak co tydzień nasze spotkanie w świetlicy rozpoczęliśmy od opowiedzenia sobie nawzajem, jak spędziliśmy minione dni. Następnie nadszedł czas, by przenieść się do kolejnego europejskiego kraju. Pomogła nam w tym prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Grażynkę. Dowiedzieliśmy się m.in. jak nazywa się stolica Grecji, poznaliśmy kilka narodowych potraw, a także wzięliśmy udział w krótkim quizie dotyczącym greckich bogów. Zaraz po poznaniu wielu ciekawych faktów, a także sprawdzeniu własnej wiedzy, nastąpił czas na tradycyjny posiłek, który składał się z sałatki greckiej, a także granoli z jogurtem greckim oraz owocami. Jednakże nie był to jeszcze koniec naszego spotkania, następnym punktem programu były bowiem zajęcia plastyczne z panią Asią. Naszym zadaniem było wykonanie ozdób świątecznych z masy porcelanowej i przy użyciu różnokształtnych foremek. Przepis na tę masę jest bardzo prosty: do jednej porcji kleju wikol dodajemy taką samą ilość mąki ziemniaczanej, a także dwie łyżki oliwki. Na końcu spotkania tradycyjnie puściliśmy iskierkę przyjaźni. Ostatnim punktem, ale bardzo miłym i zaskakującym, były nagrody w postaci europejskich puzzli. Będziemy układali je w naszych domach. Ciekawe, kto ułoży je pierwszy?

Spotkanie podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane w ramach projektu „Młodzi Lubuszanie odkrywają Europę” (Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe).

Jaskółki – warsztaty o komunikacji i tworzenie ozdób świątecznych 20.11.2019

Jak każde z naszych „jaskółkowych” spotkań rozpoczęliśmy od opowiedzenia, co ciekawego wydarzyło się u nas przez ostatni tydzień. Następnie mieliśmy warsztaty o komunikacji. Staraliśmy się stworzyć definicję tego zjawiska, mówiliśmy o komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Potem dyskutowaliśmy o różnych zakłóceniach i odgrywaliśmy scenki dotyczące rozmów, w których tak naprawdę każdy był nadawcą swojego komunikatu, a nie umiał słuchać drugiej osoby. Później zjedliśmy mały poczęstunek – pyszne drożdżówki i pączki. Kolejny punktem było tworzenie ozdób świątecznych. Bardzo zależy nam, aby w wyjątkowy sposób przygotować się do Bożego Narodzenia. Do wyciętych z materiału świątecznych symboli wpychaliśmy watę i zaszywaliśmy mały otwór. Tak powstały choinki, serca, dzwoneczki. Każdy mógł sobie jedną ozdobę zabrać do domu, a pozostałe przekażemy pacjentom oddziału stacjonarnego Hospicjum świętego Kamila. Na koniec „jaskółkowego” spotkania stanęliśmy w kręgu i puściliśmy iskierkę przyjaźni.

Spotkanie podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane w ramach dwóch projektów: „Do alkoholu wstręt mamy! O zdrowe ciało i piękny umysł dbamy!” (wsparcie Urzędu Miasta w Gorzowie) oraz „Młodzi Lubuszanie odkrywają Europę” (wsparcie Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych).

Jaskółka – rodzinny turniej gier planszowych 16.11.2019

Tym razem spotkaliśmy się w sobotę, aby wziąć udział w rodzinnym turnieju gier planszowych. We wspólnej zabawie uczestniczyły dzieci, wolontariusze, rodzice i nasi opiekunowie. Graliśmy w gry, które już wcześniej znaliśmy, a także w nowe, które od dziś są do dyspozycji podopiecznych świetlicy „Jaskółka”. Emocji było sporo! Zorganizowaliśmy między innymi rywalizację dzieci kontra dorośli i zagraliśmy w Milionerów. Między graniem posilaliśmy się smacznymi krokietami, były także przekąski i słodkości. Na koniec turnieju każdy z uczestników otrzymał nagrodę. To był miło spędzony czas!

Rodzinny turniej gier planszowych został zorganizowany w ramach projektu „Do alkoholu wstręt mamy! O zdrowe ciało i piękny umysł dbamy!”, dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie.

 

„Jaskółka” – europejsko, artystycznie, profilaktycznie. 13.11.2019

Kolejne ,,jaskółkowe" spotkanie rozpoczęło się w podróżniczym klimacie. Mieliśmy okazję przenieść się do Chorwacji i poznać jej najrozmaitsze sekrety. Następnie odbył się konkurs plastyczny, w którym rysowaliśmy obrazy związane z krajami Europy. Potem skusiliśmy się na pyszną sałatkę owocową, którą sami komponowaliśmy. Na deser czekało na nas ciasto z jabłkami i twarogiem. Mogliśmy poczuć się jak w gorącej Chorwacji! Po posiłku mieliśmy czas na zabawę w ,,niebieskiej sali". Gdy zabawa dobiegła końca, czekał na nas quiz dotyczący uzależnień. Musieliśmy wykazać się naszą wiedzą w tym temacie. Pytania nie były łatwe, ale poradziliśmy sobie wspaniale! Na zakończenie spotkania dostaliśmy nagrody za udział w konkursach. Puściliśmy iskierkę przyjaźni i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Spotkanie podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane w ramach dwóch projektów: „Młodzi Lubuszanie odkrywają Europę” (Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe) oraz „Do alkoholu wstręt mamy! O zdrowe ciało i piękny umysł dbamy!” (Urząd Miasta w Gorzowie).

Jaskółka – profilaktycznie, asertywnie, kulinarnie - 07.11.2019

Kolejne spotkanie odbyło się w naszej „ jaskółkowej” świetlicy. Na początku opowiadaliśmy sobie nawzajem, jak nam minął tydzień, jak się czujemy, co u nas słychać i jak idzie nam w szkole. Następnie były warsztaty psychologiczne. Rozmawialiśmy o tym, kiedy używamy słów ,,NIE” oraz ,,TAK”. Okazało się, że nie zawsze jest to takie proste. Czasami trudno jest komuś odmówić, ale warto kierować się swoimi zasadami i wybierać to, co dla nas dobre, zdrowe, ważne. Dowiedzieliśmy się również, jak być asertywnym oraz jak odpowiadać, kiedy ktoś nam proponuje nam rzeczy, które są szkodliwe, np. alkohol, papierosy, narkotyki. Potem zabraliśmy się za przygotowanie hot dogów. Każdy z nas mógł skomponować swojego własnego hot doga. Przygotowaliśmy również pyszny deser, którym były pieczone jabłka z miodem, orzechami, migdałami. Po posiłku mieliśmy czas, aby zagrać w gry planszowe i porozmawiać. Na koniec puściliśmy iskierkę przyjaźni i już nie możemy się doczekać następnego naszego „jaskółkowego” spotkania.

Spotkanie podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane w ramach projektu „Choć czasem smutno nam i źle, alkoholowi mówimy stanowcze NIE!”, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Refleksyjne spotkanie „Jaskółek” 30.10.2019

Kolejne „jaskółkowe” popołudnie minęło nam w atmosferze dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. Na początku spotkania, po tradycyjnym już kółeczku „Co u kogo słychać?”, przeszliśmy razem z ojcem Piotrem do hospicyjnej kaplicy na krótką modlitwę. Ojciec opowiadał nam o czekającym nas niedługo święcie oraz zmówiliśmy wspólnie dziesiątek różańca. Później wróciliśmy do świetlicy i rozmawialiśmy o naszych bliskich, którzy odeszli od nas i o których będziemy myśleć podczas dnia Wszystkich Świętych. Podzieleni na mniejsze grupy pisaliśmy na kartkach, dlaczego będziemy wspominać naszego poszczególne osoby. Był to również czas na rozmowy o naszych członkach rodziny i o tym, jakie mamy dobre wspomnienia z nimi związane. Następnie wróciliśmy do dużego koła i mogliśmy się podzielić przedmiotami, zdjęciami, maskotkami, które zostały nam po zmarłym z rodziny. Oglądaliśmy wspólnie zdjęcia, magnesy i inne rodzinne skarby, rozmawiając o tych, których nam brakuje. Po dużej dawce emocji przyszedł czas na posiłek. W trakcie podróży po Europie zatrzymaliśmy się tym razem w Polsce. Częstowaliśmy się kanapkami z polskimi serami i warzywami od lokalnych producentów, było też pyszne malinowe ciasto i rogaliki. Potem była chwila na zabawę w niebieskiej sali. Na koniec puściliśmy iskierkę przyjaźni i już nie możemy się doczekać następnego tygodnia.

Spotkanie podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane w ramach dwóch projektów: „Młodzi Lubuszanie odkrywają Europę” (Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe) oraz „Alkohol? Jestem na NIE! Trzeźwość i radość życia? Jestem na TAK!” (Urząd Miasta w Gorzowie).

 

"Jaskółki" w centrum rozrywki 23.10.2019

W kolejną środę spotkaliśmy się na kręgielni „Słowianki”. Tradycyjnie „Jaskółkowe” spotkanie rozpoczęliśmy od powitalnej rundki. Każdy powiedział, jak mu minął tydzień, co wydarzyło się ważnego i ciekawego. Potem ubraliśmy odpowiednie buty i podzieleni na trzy grupy poszliśmy strącać kręgle. Nie było to takie proste. Ćwiczyliśmy swoją siłę, spryt, celność, skupienie i koordynację. Niektórzy z nas pierwszy raz byli na kręglach. Inni dzielili się swoim doświadczeniem na torach. Było też trochę rywalizacji i dużo śmiechu. To była super zabawa! Nieco zmęczeni posililiśmy się smaczną pizzą. Jak zwykle czas minął nam bardzo szybko. Miło jest spędzać razem czas, być aktywnym, ćwiczyć różne umiejętności,i poznawać nowe miejsca. Do zobaczenia za tydzień! Tym razem już w hospicyjnej świetlicy.

PS Wyjście podopiecznych świetlicy „Jaskółka” odbyło się w ramach projektu „Choć czasem smutno nam i źle, alkoholowi mówimy stanowcze NIE!”, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze

Jaskółka - zajęcia profilaktyczne 16.10.2019

 

Środowe spotkanie zaczęliśmy od kółka, w którym każdy mówił, co spotkało go w minionym tygodniu oraz jak podobała mu się dzisiejsza ulewa. Później pani Grażynka poprowadziła zajęcia profilaktyczne o alkoholu. Uważnie słuchaliśmy o zagrożeniach, które niesie spożywanie alkoholu, o skutkach takiego postępowania oraz mogliśmy poznać fakty i mity na temat alkoholu. Potem czekał na nas test sprawdzający, jak dobrze słuchaliśmy pani Grażynki. W grupach mierzyliśmy się z pytaniami, na które wszystkie grupy odpowiedziały prawidłowo. A później czekała nas gra w Koło Fortuny! Zgadywaliśmy literki, a później układaliśmy mity i fakty o alkoholu i jego działaniu. Gdy zabawa dobiegła końca, przyszedł czas na posiłek. Kanapkowy bar i słodki deser - uwielbiamy taką opcje! Posileni i pełni energii ruszyliśmy do zabawy. W ruch poszły gry planszowe, zabawy z piłką w niebieskiej sali i co tylko przyszło nam do głowy. Zmęczeni, ale bastronardzo zadowoleni stanęliśmy do wspólnego kółka. Po puszczeniu iskierki przyjaźni i rozdaniu nagród za udział w konkursie rozeszliśmy się do domów. Ciekawe, co czeka nas za tydzień....

Spotkanie ( 16.10.2019) w świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzisiaj znowu spotkaliśmy się skoro świt, bo czekała nas półkolonia! Dotarliśmy do Santocka, by przywitać się z panią Mają, panią Olą oraz panem Michałem, z którymi to wyruszyliśmy do lasu. Szliśmy podziwiając uroki przyrody, a po dłuższym odcinku pojawił się pierwszy przystanek - Torfowisko Górne. Tam właśnie dowiedzieliśmy się od pani Oli Popiołek, która jest leśnikiem, o budowie drzewa i drewna, a następnie czekało na nas zadanie matematyczne - liczenie słojów drzewa. Słoje bowiem oznaczają liczbę przeżytych lat drzewa. Doliczyliśmy się około 100 lat! Później zaznaczyliśmy na pniu, w którym słoju był rok naszego urodzenia. Następnie przyszła pora na zajęcia artystyczne. Tworzyliśmy z błota i elementów ściółki leśnego stworka, który był drzewem! Dawniej wierzono, że drzewa mają dusze i mogą ożywać. Brudna zabawa to jest to, co lubimy najbardziej, więc radości nie było końca. Po tym ruszyliśmy dalej - na Torfowisko Dolne, gdzie zaczęliśmy od śniadania na trawie. Później, po pikniku i fotograficznej sesji na pomoście, rozpoczęły się kolejne warsztaty - zajęcia o drzewach. Dowiedzieliśmy się o nowych gatunkach drzew, a ze świeżą wiedzą ruszyliśmy do dzieła. W grupach stworzyliśmy plansze z najważniejszymi informacjami o drzewach. Na koniec leśnego spotkania spacerem wróciliśmy na miejsce zbiórki, a w oczekiwaniu na autobus pogłaskaliśmy konie! Wycieczkę zakończyliśmy z uśmiechami na twarzach. Ciekawe co wydarzy się jutro?
   Amelia
   PS Zajęcia, w których biorą udział podopieczni świetlicy Jaskółka, odbywają się w ramach projektu „Chodźmy do lasu!”. To cykl warsztatów organizowanych przez Nadleśnictwo Kłodawa i animatorkę z Santocka Maję Wilczewską. W warsztatach uczestniczą podopieczni świetlicy Jaskółka oraz dzieci ze świetlicy w Santocku.

piątek, 07 wrzesień 2018 09:46

Kadra i wolontariusze Jaskółki

Rok szkolny 2018/2019

Wolontariusze młodzieżowi:

Justyna –uczennica7. klasy szkoły podstawowej, lubi gry komputerowe i dobre jedzenie.

Patryk – uczeń 7. kasy szkoły podstawowej, miłośnik sportu, zwłaszcza piłki nożnej.

Wiktoria – uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych, lubi grać w koszykówkę, czytać książki i kucharzyć. Jej hobby to kuglarstwo i fireshow.

Iga – uczennica 7. klasy szkoły podstawowej, lubi sport, muzykę, rysowanie. Od kilku lat gra w koszykówkę.

Amelia – uczennica 3. klasy gimnazjum; lubi języki (polski, angielski i francuski), uwielbia pisać opowiadania, wiersze i pamiętniki. Interesuje się polską muzyką alternatywną.

Natalka – uczennica 7. klasy szkoły podstawowej, lubi słuchać muzyki, rysować i pływać. Miłośniczka pizzy - sama tez potrafi zrobić dobrą pizzęJ

Wiktoria – uczennica 7. klasy szkoły podstawowej, lubi zwierzęta, jazdę konną, przyrodę i wycieczki.

Aleksandra – uczennica 7. klasy szkoły podstawowej, interesuje się muzyką, makijażem i medycyną. Chętnie spędza czas ze znajomymi.

Magdalena – uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych, lubi filmy, sport, muzykę i nowe smaki.

Ola – uczennica 7. klasy szkoły podstawowej, interesuje się fotografią, gotowaniem i muzyką.

Daniel – uczeń Zespołu Szkół Gastronomicznych, lubi gotować i piec, interesuje się dietetyką i sportem.

Natalia – uczennica 7. klasy szkoły podstawowej, lubi gry komputerowe, rysowanie i kino.

Katarzyna – uczennica 8. klasy szkoły podstawowej, interesuje się muzyką i fotografią. Pragnie rozwijać swoje pasje w sposób profesjonalny.

Joanna – uczennica 8. klasy szkoły podstawowej, interesuje się sztuką szeroko rozumianą: fotografia, malarstwo, rysunek, muzyka, filmy i książki. Lubi czytać fantastykę i literaturę grozy.

Aleksandra – uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych, lubi gotowanie i muzykę. W wolnych chwilach ogłada seriale, najlepiej z dreszczykiem. Chętnie spędza czas ze znajomymi.

piątek, 07 wrzesień 2018 09:45

Co się u nas dzieje ?


 

„Jaskółki” na trampolinach 20190626 164027

Skakaliśmy, fikaliśmy, rzucimy piankowymi kostkami, kąpaliśmy się w basenie z gąbkami, robiliśmy piruety. Kolejne „Jaskółkowe” spotkanie odbyło się w Parku Trampolin Fun Jump. Było odlotowo! Potem były lody i inne słodkości. Ufff.... Wakacje są cudowne! Do zobaczenia 20 lipca. Wtedy wyruszamy na kolonię letnią

 

 

 

 

"Jaskółkowy" festyn na powitanie wakacji

Kolejna środa dla naszej „Jaskółkowej” świetlicy była wyjątkowa, ponieważ odbył się festyn rodzinny na powitanie wakacji! Zebrani w hospicyjnym ogrodzie przywitaliśmy się i ruszyliśmy do wspólnej zabawy. Na początek uczestniczyliśmy w animacjach, czyli tańcach przywitańcach i zabawie z chustą animacyjną. Następnie pojawił się iluzjonista, który pokazał nam swoje magiczne sztuczki. To nasz starszy kolega Wiktor Dąbrowski, który z wielkim zaangażowaniem oddaje się swojej pasji. Potem mieliśmy chwilę na posilenie się. Były kiełbaski z grilla, gofry z owocami, wata cukrowa i inne słodkości. Do naszej dyspozycji był też dmuchany zamek. Jak zwykle za tę atrakcję dziękujemy państwu Edycie i Piotrowi Szematowiczom z firmy MEGALAND.

Następnym punktem programu były odwiedziny cyklistów, którzy opowiadali nam o swoich rowerowych przygodach. Na dwóch kółkach przyjechali do nas: Ilona Dunowska, Jadwiga Zielińska i Tomasz Dunal z Rowerowego Gorzowa oraz Daniel Makara i Dariusz Grzybczyński z Mistrzowskich Rowerów Lecha Piaseckiego. Była też możliwość przejażdżki na profesjonalnym rowerze treningowym. Odważnych nie brakowało. Podczas festynu mieliśmy okazję zrobić sobie zmywalny tatuaże czy warkoczyki. Zabawę zakończyliśmy opowiadając, co nam się najbardziej podobało oraz puszczając sobie iskierkę przyjaźni. Z niecierpliwością wyczekujemy kolonii i kolejnej atrakcji, na którą zostaliśmy zaproszeni już w kolejną środę! Niech żyją wakacje!

Festyn rodzinny i spotkanie z cyklistami zostały zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie oraz Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!

 

Profilaktyka i Francja na spotkaniu „Jaskółek” 20190612 164355

Dzisiejsze spotkanie zaczęliśmy tradycyjnie od opowiedzenia sobie, jak minął nam ten gorący i burzowy tydzień :) Potem zajęliśmy się profilaktyką uzależnień. Rozmawialiśmy o tym, jak łatwo uzależnić się od alkoholu i co zrobić, aby do tego nie dopuścić. Mówiliśmy również o zagrożeniach jakie niesie z sobą sięganie po środki psychoaktywne i o konsekwencjach różnych niebezpiecznych zachowań. Potem dzięki naszej wolontariusze Amelii pojechaliśmy w podróż do serca Francji, czyli do Paryża. Amelia zaprezentowała nam pokaz zdjęć z własnej wycieczki po tym pięknym mieście, przy okazji opowiadała o wspaniałych zabytkach Paryża. Będąc w klimacie Francji, przygotowaliśmy przekąski rodem z tego państwa. Królowały bagietki z pomidorkami, ogórkami, wędlinami, serkiem i dżemikiem. Na deser przygotowaliśmy pyszne owoce z jogurtem. Oczywiście w sezonie truskawkowym - nie mogło zabraknąć ... truskawek, mniam ;) Na zakończenie spotkania uhonorowaliśmy naszą „Jaskółkową” ekipę kulinarną, która reprezentowała świetlicę w konkursie „Daj przepisa!”. Na konkurs przygotowaliśmy „Przemytnicę warzyw” i przesłaliśmy film z tego gotowania. Otrzymaliśmy wyróżnienie! Bardzo cieszymy się z tego faktu! Młodzi kucharze – Bartek, Robert, Kasia, Amelia i Asia - otrzymali kuchenne fartuszki oraz gadżety od organizatora konkursu Kulczyk Foundation. Już teraz myślimy o kolejnej edycji konkursu. Mniam mniam.

Dzisiejsze spotkanie podopiecznych świetlicy Jaskółka odbyło się przy wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie oraz Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

 

"Jaskółki" odkrywają Europę i swoje prawa 5 czerwca 2019 IMG 20190605 164018 resized 20190605 1047

Spotkanie w świetlicy „Jaskółka” rozpoczęliśmy tak jak zawsze, od opowiedzenia co ciekawego przydarzyło się nam w minionym tygodniu. Następnie dowiedzieliśmy się, że tym razem zajęcia poprowadzi pani Ola. Głównym ich tematem były prawa dziecka oraz prawa ucznia. Pani Ola mówiła nam o nich, a także pytała nas, co my wiemy na ten temat. Powiedziała nam także kilka ważnych rzeczy m.in. do kogo powinniśmy się zwrócić, jeśli nasze prawa byłyby łamane lub jak możemy owych praw bronić. Następnie pani Grażynka przy pomocy prezentacji opowiedziała nam o Belgi, czyli jednym z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Potem zjedliśmy posiłek, który także nawiązywał do tego kraju, były to bowiem frytki, które są jedną z najpopularniejszych belgijskich potraw. Po jedzeniu był czas na zabawę w niebieskiej sali, a na samym końcu spotkania tradycyjnie puściliśmy iskierkę przyjaźni.

Spotkanie podopiecznych świetlicy “Jaskółka” zostało zrealizowane dzięki wsparciu Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych w ramach projektu „Młodzi Lubuszanie odkrywają Europę”.

 

 

„Jaskółkowy” Dzień Dziecka  29 maja 2019 20190529 164814

Z okazji zbliżającego się naszego święta zostaliśmy zaproszeni do parku linowego, który znajduje się w Parku Słowiańskim. Tam zmagaliśmy się z różnymi przeszkodami, pokonywaliśmy własne lęki, sprawdzaliśmy naszą zwinność i koordynację. Po sportowych zmaganiach był czas na poczęstunek. Ponieważ podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, tym razem wybraliśmy się wirtualnie do Włoch. Najpierw rozmawialiśmy o historii i idei Unii Europejskiej, a także o krajach należących do wspólnoty. Dłużej zatrzymaliśmy się właśnie we Włoszech, poznaliśmy charakterystyczne dla tego państwa miejsca, zwyczaje i obyczaje, również te związane z kulinariami. Z wielką przyjemnością zajadaliśmy się pizzą i włoskimi słodyczami. Buon appetito!

Spotkanie podopiecznych świetlicy “Jaskółka” zostało zrealizowane dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie w ramach projektu „Alkohol? Jestem na NIE! Trzeźwość i radość życia? Jestem na TAK!” oraz dzięki wsparciu Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych w ramach projektu „Młodzi Lubuszanie odkrywają Europę”.

 

 

Jaskółki w Parku Mużakowskim 20190525 122030

W sobotę 25.05.2019 wczesnym rankiem udaliśmy się na wycieczkę do Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”. W Łęknicy powitała nas piękna pogoda i drugie śniadanie. Najpierw spacerowaliśmy po Parku Mużakowskim, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pan przewodnik powiedział nam na wstępie o historii parku, o jego położeniu geograficznym i o tym co wyznacza granice państw (byliśmy przy granicy z Niemcami), czyli rzece Nysie Łużyckiej. Park to malownicze krajobrazy, różne gatunki roślin, ale przed wszystkim piękne widoki. Widzieliśmy wspaniale ukształtowane ogrody na wzór angielski, które stworzył założyciel parku Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau (książka napisana przez niego jest lekturą na Harwardzie na kierunku architektura krajobrazu). Spacer odbywał się po stronie polskiej i po niemieckiej. Przeszliśmy przez kilka mostów, byliśmy w środku drzewa (kasztanowca), w zamku, widzieliśmy tamę. Z okazji święta parku słuchaliśmy mini koncertów: na moście grała orkiestra dęta, a w innym miejscu improwizowali jazzmani. Potem udaliśmy się do deoparku. Jego trasa biegnie przez obszar dawnych podziemnych i odkrywkowych eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych, prowadzonych na skalę przemysłową w latach 1920-1973 na terenie dawnej kopalni „Babina”. Widzieliśmy martwe jezioro, badaliśmy odczyn chemiczny wody, wspięliśmy się na wysoką więżę widokową.
Po spacerze zjedliśmy pyszny obiad i lody, które były dla nas niespodzianką. Po obiedzie nastąpił dalszy ciąg atrakcji. Rozpoczęliśmy spływ pontonami po Nysie Łużyckiej. Podziwialiśmy widoki, próbowaliśmy naszych sił w wiosłowaniu, śpiewaliśmy. Było ekscytująco, cudownie i zabawnie. Dzień szybko minął i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po intensywnym dniu pełnym wrażeń otrzymaliśmy pamiątki z Parku Mużakowskiego. Nasze poznawanie regionalnych „perełek kultury”, które wskazują, że można spędzić czas razem, poznawać i doświadczać nowych rzeczy, było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

22 maja 2019 20190522 170451 Burst01

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od opowiadania, jak minął nam tydzień i co fajnego się u nas działo. Następnie pani Ania podzieliła nas na dwie grupy i rozdała nam krzyżówki, których hasła związane były ze skutkami picia alkoholu oraz z niebezpieczeństwami towarzyszącymi sięganiu po alkohol. Po rozwiązaniu krzyżówek pani Grażynka przedstawiła nam prezentacje na temat krajów Unii Europejskiej. Podczas prezentacji mieliśmy okazje przypomnieć sobie flagi różnych państw. Później nastał czas na małą przerwę, podczas której mogliśmy zjeść kanapki przygotowane wcześniej przez nas. Po tej krótkiej przerwie mogliśmy pójść do niebieskie sali, aby pograć w różne gry planszowe i porozmawiać. Tak oto wyglądał masz dzisiejszy dzień w świetlicy Jaskółka.

A w sobotę wybieramy się na wycieczkę do Parku Mużakowskiego! Już nie możemy się doczekać!

 

 

15 maja 2019 20190515 163912

Kolejne spotkanie w świetlicy wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Odwiedził nas pan Przemysław Pieczyński - menedżer sportu, trener biznesu i coach. Podczas spotkania ćwiczyliśmy swoje umysły, dowiedzieliśmy się, jak ważna jest koordynacja ruchowo-wzrokowa, usłyszeliśmy dlaczego tak dużo zależy od koncentracji uwagi, uczyliśmy się także pozytywnego myślenia. Wszystkie ćwiczenia były bardzo ciekawe, ale również trudne. Wiemy, że mogą one nam pomóc w nauce oraz w codziennym życiu. Zostaliśmy zachęceni przez pana Przemka, aby ćwiczyć nasze mózgi w domu oraz na kolejnych spotkaniach w świetlicy. Trochę zmęczeni wysiłkiem umysłowym, przystąpiliśmy do kulinarnej uczty. Każdy tworzył swoje ulubione naleśniki. Wśród dodatków były owoce, dżemy, masło czekoladowe oraz bita śmietana. Smaczne i ładne wyszły te nasze dania. Potem był jeszcze czas na zabawę w niebieskiej sali i gry planszowe. Do zobaczenia za tydzień!

Warsztaty kulinarne zostały zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

 

 

8 maja 2019 59628343 1969572483172321 515443307275354

Kolejne spotkanie w świetlicy „Jaskółka” zaczęliśmy - jak co tydzień - od opowiedzenia sobie nawzajem, co u nas wydarzyło się w ostatnim czasie. Później rozmawialiśmy o szkodliwości picia alkoholu. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie sięgają po używki, a także zastanawialiśmy się nad konsekwencjami picia alkoholu. Potem - w nieco inny sposób - ćwiczyliśmy nasze umysły: graliśmy w niepisane "państwa miasta". Po takim wytężonym wysiłku zgłodnieliśmy, a więc zabraliśmy się do przygotowywania pysznych kanapek. Zrobiliśmy podział. Dziewczyny zajęły się "daniem głównym" czyli kanapkami, a chłopcy deserem czyli popcornem. Gdy wszystko było gotowe, zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Później przyszła pora na gry planszowe oraz na pogaduchy:) Czas szybko minął. Jak zwykle było miło, ciekawie i intensywnie. Na końcu puściliśmy iskierkę przyjaźni. Do zobaczenia za tydzień :)

Zajęcia w świetlicy zostały zorganizowane w ramach projektu „Choć czasem smutno nam i źle, alkoholowi mówimy stanowcze NIE!”, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

 

 

24 kwietnia 2019 20190424 171009

Wypoczęci po świętach spotkaliśmy się dziś w „Jaskółce” i rozmawialiśmy o wielkanocnych tradycjach i zwyczajach. Okazuje się, że świąteczne tradycje mieszają się z nowoczesnością, że można wykorzystać dane produkty w inny sposób, a święta nie muszą być spędzane tylko przy stole, mogą także być aktywne. Niektórzy z nas poznali symbolikę pewnych tradycji. Otóż lanie wody również obecne w naszych rodzinach, ma dawać szczęście, pomyślność czy chronić przed pożarem. Wspominaliśmy także zwyczaj stukania się jajkiem, poszukiwania zajączka czy używania rózgi zamiast wody. Następnie podzieleni na cztery grupy – kolory: żółty, zielony, czerwony i niebieski - bawiliśmy się w ĆwierćLand. Tworzyliśmy nazwę naszej kolorowej grupy i tak powstały: „Jaskółkowe pszczółki”, „Apacze jabłko”, „Zielono nam” i „Niebieskie królestwo”. Tworzyliśmy wierszyki lub piosenki o danym kolorze, był pokaz mody, konstruowaliśmy też miasta, które opisywały zajęcia i zabawy mieszkańców danego koloru. Był ul, łąka, indiańska osada oraz chmurowy świat. Poszczególne polecenia były nagradzane słodkimi jajkami. Rozbawieni usiedliśmy do stołu, na którym znajdowały się pyszne kanapeczki wiosenne przygotowane przez naszych wolontariuszy. Były tak apetyczne i kolorowe, że chętnie sięgaliśmy by je skosztować. Potem znalazł się czas na gry planszowe i zabawy w niebieskiej sali. Na zakończenie naszego spotkania puściliśmy iskierkę przyjaźni i spotkało nas miłe zaskoczenie, gdyż otrzymaliśmy od Zajączka sportowe zestawy i słodycze.

To był miły i wesoły wspólnie spędzony czas.

Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia 8 maja.

17 kwietnia 2019 20190417 165906

Jak co środę spotkaliśmy się w świetlicy „Jaskółka”. Najpierw każdy opowiadał, co u niego wydarzyło się w ostatnich dniach. Potem wyszliśmy do hospicyjnego ogrodu, gdzie czekał na nas mały tor przeszkód. Każdy mógł sprawdzić się w żonglowaniu, skakaniu przez skakankę czy chodzeniu w nartach. Potem wspólnie skakaliśmy przez linę i bawiliśmy się w zbijanego i limbo.

Po wysiłku fizycznym zjedliśmy pyszne kanapki z serem i dżemem :)

Wszystkim podopiecznym świetlicy "Jaskółka" życzymy Wesołych Świąt!

PS Podobno za tydzień świetlicę ma odwiedzić Zajączek:)

 

 

10 kwietnia 2019 IMG 7130

Dziś nie wiemy nawet, kiedy zrobiła się 18.30. Ale od początku. Po wejściu do świetlicy „Jaskółka”, zobaczyliśmy na stole stos kolorowych zakupów. Później pani Agnieszka jak zwykle miło nas przywitała i każdy z nas opowiedział, jak minął jemu tydzień. Później pani Agata zaprosiła nas na zajęcia psychologiczne. Rozmawialiśmy o różnych emocjach, które przeżywaliśmy w różnych sytuacjach. Potem w grupach przygotowywaliśmy (naprawdę pyszne!) desery owocowe i tartę warzywną. Filmik o tarcie, który zmontuje Wojtek (dziękujemy!), wystartuje w specjalnym kulinarnym konkursie. Trzymajcie kciuki razem z nam! Czas zleciał nam niezwykle szybko, na szczęście zdążyliśmy zjeść wszystkie potrawy. Nie możemy doczekać się następnej środy :)

 

 

 

 

 

 

3 kwietnia 2019 20190403 163342

Na dzisiejszych zajęciach „Jaskółki” odwiedziły nas panie z Klubu Seniora ,,Aktywna Jesień". Na początku spotkania była okazja, żeby poznać się nawzajem - każdy z nas powiedział coś o sobie, co lubi, czym się zajmuje. Następnie zabraliśmy się za przygotowywanie pysznych domowych pierogów. Zaczęliśmy wyrabiać ciasto oraz przygotowywać farsz. Podczas przygotowań mogliśmy bliżej się poznać i wymienić dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z pierogami i różnymi przepisami. Wyszło nam bardzo dużo pierogów – około 200. Pojawiła się także ekstra limitowana porcja pierogów, w której znalazły się takie kształty jak kot, jednorożec czy nawet ropucha. Następnie wolontariusze nakryli do stołów i wszyscy razem usiedliśmy do jedzenia naszych pysznych pierogów. Były bardzo smaczne! Po skończonym posiłku była chwila czasu na zabawę w niebieskiej sali. Nie możemy już doczekać się następnego spotkania!

Dziękujemy paniom z Klubu Seniora ,,Aktywna Jesień" za pomoc, podzielenie się swoim doświadczeniem, pozytywną energię, naukę i uśmiech. Do zobaczenia na kolejnym wielopokoleniowym spotkaniu.

 

27 marca 2019 20190327 170118

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie, bo rundką „Co u kogo słychać?”. Gdy już wszyscy pochwalili się ocenami czy innymi sukcesami, mogliśmy przejść do rozmowy o profilaktyce i o tym jak nie powinien funkcjonować człowiek. Na chwilę zagłębiliśmy się w świat, w którym wszyscy mają nadwagę, chodzą na ciągłe imprezy, nie stronią od niezdrowego jedzenia czy nawet poruszają się na specjalnych skuterach zamiast na własnych nogach. Zainspirowani wspólną burzą mózgów, ruszyliśmy do rysowania. W ruch poszły kredki, dzięki czemu na naszych kartkach pojawiły się ciekawe ilustracje właśnie takich „antyludzi”. Pełni wrażeń i refleksji przygotowaliśmy jedzenie dla wszystkich. Dziś częstowaliśmy się kanapkami z dżemem, serem, ogórkami, a na osłodę ciastkami. Po posiłku i uporządkowaniu sali przyszła pora na krótki pokaz samoobrony w wykonaniu Kasi. Mamy nadzieję, że nie będziemy nigdy w sytuacji, w której będziemy zmuszeni użyć tej wiedzy i umiejętności, ale nawet gdyby była taka potrzeba, to będziemy już przygotowani. Później grę zaproponował Robert. Zabawa w głuchy telefon przysporzyła nam wiele śmiechu i radości. Na koniec znalazła się nawet chwila na zabawy w niebieskiej sali. Pozostało tylko puścić iskierkę przyjaźni, po której rozeszliśmy się do domu obdarowani pamiątkami z wycieczki do Nadleśnictwa Kłodawa, słodkościami i innymi drobnymi gadżetami. Do zobaczenia za tydzień!

 

 

20 marca 2019 20190320 165621

Dzisiejsze spotkanie „Jaskółek” odbyło się nad jeziorem Grabino w Nadleśnictwie Kłodawa. Najpierw spotkaliśmy się przy Miejskim Ośrodku Sztuki, gdzie wszyscy czekaliśmy na autokar. Po dotarciu nad jezioro, wybraliśmy się na krótki spacer po lesie, podczas którego pani Kasia z Nadleśnictwa Kłodawa opowiadała nam o gatunkach drzew oraz jak należy się zachowywać w lesie. Wytłumaczyła nam również, co to jest szkółka leśna i jak sadzi się drzewa. Po spacerze dostaliśmy krzyżówki o gatunkach drzew liściastych, którą każdy musiał sam rozwiązać. Następnie podzieliliśmy się na dwie drużyny. Kapitanem jednej była pani Ania, a drugiej pani Grażynka. Gra polegała na tym, że każdy musiał trzymać dwa sznurki do których był przyczepiony haczyk i tym haczykiem trzeba było złapać klocki, a następnie z nich ułożyć wieżę. Wygrała drużyna pani Ani. Po zabawie zjedliśmy kiełbaski z ogniska przygotowane przez Panią Kasię. Smakowały wyśmienicie! Podczas pobytu w lesie, nad jeziorem Grabino, szukaliśmy także pierwszych śladów wiosny. Widzieliśmy pierwsze listki na drzewach i krzewach, słuchaliśmy śpiewu ptaków, obserwowaliśmy pływające w parach łabędzie. Wiosna tuż tuż:)

 

 

 

13 marca 2019 20190313 165752

„Męska kuchnia” w Jaskółce

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy „Jaskółka” rozpoczęliśmy od opowiadania, jak minął nam tydzień. Mówiliśmy o naszych sukcesach naukowych, ale i o trudnych sprawach, z jakimi niektórzy z nas muszą mierzyć się w ostatnim czasie. Później dowiedzieliśmy się, że czekają nas zajęcia kulinarne. Dzisiaj rządziła „męska kuchnia” i hot-dogi. Każdy miał możliwość skomponować swojego hot-doga. Do wyboru mieliśmy ogórki, pomidory, sałatę, kapustę, kukurydzę i prażoną cebulkę. W tym czasie panie oraz niektórzy uczestnicy spotkania nakrywali do stołu, abyśmy mogli wspólnie zjeść przepyszne hot-dogi. Po posiłku posprzątaliśmy ze stołu i umyliśmy naczynia. Następnie wszyscy razem graliśmy w różne gry planszowe. Wspaniale bawiliśmy się grając w Masterchefa, twistera czy spędzając czas w niebieskiej sali. Po wszystkim puściliśmy iskierkę przyjaźni i w oczekiwaniu na kolejne spotkanie rozeszliśmy się do domów. Za tydzień kierunek Nadleśnictwo Kłodawa!

 

 

6 marca 2019 20190306 170647

Kolejne „Jaskółkowe” spotkanie - jak co tydzień - zaczęliśmy od rundki „Co u kogo słychać?”. Chwaliliśmy się ocenami, które udało nam się zdobyć w szkole, tymi lepszymi i trochę gorszymi. Po naszym kółeczku całą grupą poszliśmy do kaplicy hospicyjnej w związku ze środą popielcową. Dziś rozpoczynamy 40-dniowy post, który zakończy się świętami Wielkiej Nocy.

Po nabożeństwie wróciliśmy do sali, gdzie czekała już na nas pani Agata, która dzisiaj przeprowadziła nam warsztaty ,,Rozmowa o rozmowie ". Wspólnie doszliśmy do wniosku, że łatwiej jest rozmawiać z ludźmi, których się zna oraz z tymi, którzy są w jakimś stopniu do nas podobni. Pani Ania i pani Grażynka w tym czasie przygotowywały nam pyszne kanapki - z serem i dżemem - które później wszyscy razem zjedliśmy.

Jedna z naszych koleżanek – Wiktoria - przygotowała nam dzisiaj super grę ,,Zgadnij kim jesteś". Każdy z nas losował karteczkę i przez zadawanie pytań reszcie grupy, musiał zgadnąć, kim lub czym jest. To było bardzo ciekawe:)

 

27 lutego 2019 20190227 183133

Ponieważ spotkania Jaskółek odbywają się w środy, postanowiliśmy przenieść tłusty czwartek właśnie na środę. Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy okazję wspólnie zajadać się pysznymi pączkami i kanapeczkami. Pani Asia poprowadziła dla nas fantastyczne zajęcia plastyczne, podczas których zabarwialiśmy sól, a następnie kolorowaliśmy nią mandale. Wyszły przy tym niesamowite obrazki, a niektórzy z nas tak się przy tym pobrudzili, że sami wyglądali jak dzieła sztuki! Po zajęciach plastycznych graliśmy w grę przygotowaną przez Mateusza - jednego z naszych świetlicowych podopiecznych. Bawiliśmy się przy niej świetnie! Jaskółeczki zaczynają same organizować pewne atrakcje i już mamy chętną Jaskółkę, która wymyśli zabawę na następny tydzień. Jesteśmy bardzo ciekawi, co dla nas przygotuje.

 

 

20 lutego 2019 

20190220 171621

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy rozpoczęliśmy tradycyjnie, od opowiedzenia sobie nawzajem, jak nam minął ostatni tydzień. Po tym, jak wszyscy opisali minione dni, dowiedzieliśmy się, że głównym punktem spotkania będą zajęcia prowadzone przez znaną wszystkim panią Anię. Miały one na celu lepsze poznanie nas samych, a także bliższe zapoznanie się z innymi uczestnikami. Podczas tych zajęć mieliśmy za zadanie m.in ustawić się, najpierw według wzrostu, a potem w kolejności alfabetycznej. Wszystkim także bardzo podobało się rysowanie swoich autoportretów oraz opisywanie ich. Następnie nadeszła pora na posiłek, czyli kanapki z różnymi dodatkami. Ostatnim elementem spotkania była gra w planszówki i zabawa w niebieskiej sali.

 

 

 

 

13 lutego 2019 51611051 665745603869753 6787390204312289

Kolejne jaskółkowe spotkanie było bardzo smaczne! Wspólnie przygotowaliśmy muffinki. Potrzebne składniki to między innymi: mąka, cukier, proszek do pieczenia, jogurt naturalny i borówki amerykańskie. Wspólna praca w kuchni była ciekawym doświadczeniem. Wiele nauczyliśmy się i postaramy się muffinkowy przepis wykorzystać w naszych domach. Podczas gdy nasze wypieki były w piekarniku, zasiedliśmy przy stole i rozmawialiśmy. Po zjedzeniu babeczek graliśmy w różne gry. W ruch poszły planszówki, piłkarzyki i twister. Bardzo miło spędziliśmy kolejne popołudnie. Czekamy na następne spotkanie w przyszłym tygodniu. Do zobaczenia!

 

 

 

 

7 lutego 2019 20190206 163341

Kolejne spotkanie w świetlicy rozpoczęliśmy od opowiedzenia sobie nawzajem jak minął nam ostatni tydzień. Następnie losowaliśmy bardzo ciekawe pytania, którymi wymienialiśmy się nawzajem. Oto przykłady pytań: „Co by było, gdyby każdy wygrał 1 milion złotych?” lub „Co by było, gdyby każdy 12 latek mógł zostać prezydentem?”. Każdy z nas miał inne zdanie na dany temat. Odpowiedzi były bardzo interesujące, kreatywne, mogliśmy poćwiczyć swoją wyobraźnię. Potem był czas na posiłek. Wolontariusze młodzieżowi porozkładali na stół talerze i szklanki, a dorosłe panie wolontariuszki przygotowały tosty. Po skończonym posiłku był czas na kolejną myślową zabawę. Zostaliśmy podzieleni na cztery drużyny. W takich grupach graliśmy w zmodyfikowaną grę „państwa miasta”, w której musieliśmy wymyślić emocję, pasję, zwierzę, rzecz i roślinę na daną literę. Spotkanie zakończyliśmy zabawą w niebieskiej sali i graniem w planszówki

 

 

 

31 stycznia 2019 20190130 162917

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy opowiadając sobie jak spędziliśmy ferie zimowe. Wszyscy wspominaliśmy wspólnie spędzony czas w Myśliborzu. Było super! Dziś w świetlicy odwiedziła nas pani Weronika Wasiak, która jest pszczelarzem. Opowiedziała nam wiele interesujących informacji na temat życia pszczół. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi o tym jak wyglądają, jak przebiega ich życie, gdzie mieszkają i co robią oraz jaki bardzo są pożyteczne. Mieliśmy okazję obejrzeć prawdziwy ul, który pani Weronika przywiozła ze sobą. Mogliśmy także spróbować naturalny miód. Chętni przymierzali strój, jaki noszą pszczelarze. Po prezentacji usiedliśmy do stołu i zjedliśmy pyszne kanapki. Następnie zabraliśmy się do rysowania własnych pszczół - każda z nich była bardzo wyjątkowa. Nasze wspaniałe rysunki podarowaliśmy pani Weronice. Na zakończenie podsumowaliśmy dzisiejsze słodkie spotkanie.

 

 

 

2 stycznia 2019 20190102 170044

Dziś spotkaliśmy się po raz pierwszy w nowym roku. Było spokojnie i radośnie. Rozmawialiśmy o tym, jak spędziliśmy święta Bożego Narodzenia oraz noc sylwestrową, a następnie pani Ola poprowadziła krótkie warsztaty psychologiczne. Odkrywaliśmy swoje talenty i poznawaliśmy się nawzajem. Rozmawialiśmy również o naszych marzeniach i postanowieniach noworocznych. Udało nam się je nawet namalować! Następnie po małym poczęstunku graliśmy w gry planszowe i dużo się śmialiśmy. Mamy nadzieję, że rok 2019 będzie pełen takich chwil jak te: spędzonych wspólnie, pełnych uśmiechu, radości i ważnych rozmów.

 

 

 

 

12 grudnia 2018 20181212 185135

Dzisiaj do naszej świetlicy zawitał pan Cezary Żołyński - aktor gorzowskiego teatru, miłośnik „Gwiezdnych Wojen” oraz siatkówki. Przygotował dla nas grę w improwizację. Dowiedzieliśmy się, że to jedna z metod używanych na przykład w teatrze, polegająca na tworzeniu i wymyślaniu kolejnych elementów przedstawianej historii. Później sami mieliśmy okazję wcielić się w improwizowane role. Każdy z nas dopowiadał kolejne słowo do naszego opowiadania, a z całości powstała zabawna historia o podróżującej firance, babci mieszkającej na skraju lasu czy tajemniczym włóczędze. Improwizowanych zabaw było wiele, a każda bardzo nam się podobała i chętnie wymyślaliśmy bohaterów, miejsca czy wydarzenia. Bardzo dziękujemy za zajęcia! Potem była chwila na kanapki i ciepłą herbatę. Po posiłku ruszyliśmy w wir ozdabiania pierniczków. Używaliśmy lukru, posypek, słodkich polew aby udekorować świąteczne ciasteczka, które zostaną podarowane za tydzień pacjentom hospicjum. Wyszły naprawdę śliczne, każdy pierniczek inny, wyjątkowy i pyszny. Na koniec puściliśmy tradycyjną iskierkę przyjaźni. Do zobaczenia za tydzień!

 

 

 

5 grudnia 2018 IMG 20181205 175617

Dziś Jaskółkowo spotkaliśmy się w kinie, by wspólnie w przededniu mikołajek zanurzyć się już w świątecznej atmosferze. Oglądaliśmy bajkę „Grinch”. Zielony, futrzany i złośliwy mieszkaniec Ktosiowa był jedynym, który nie lubił Gwiazdki. Gdy cała kraina przygotowywała się do świąt, tylko on nie czekał na ten wyjątkowy czas. Nie lubił świąt, bo miał złe doświadczenia. Postanowił popsuć święta mieszkańcom Ktosiowa. Na szczęście dziewczynka Cindy Lou pokrzyżowała jego plany, przy okazji zmieniła serce naszego bohatera. Mottem bajki okazała się prawda, że święta to nie prezenty, ale bycie razem, wspólne spędzanie czasu. Bo to daje siłę i radość. Po filmie czekała nas niespodzianka - lodowy deser i zdjęcia. Spędziliśmy miło czas! Do zobaczenia za tydzień!

Ps. Święta to także radość z dawania.

 

 

 

 

 

 

 

 

28 listopada 2018 trampoliny 3

Dziś Jaskółkowo ćwiczyliśmy akrobacje w parku trampolin! Były skoki do basenów wypełnionych piankami, konkursy na najwyższy skok na trampolinie, bitwy na piankowe klocki, fikołki, stanie na rękach i nauka skoków z obrotem w powietrzu. Było dużo zabawy, śmiechu i szaleństwa. Jako Jaskółeczki jesteśmy w zdecydowanie dobrej formie, mimo pierwszych mrozów za oknami. Po wyczerpującej zabawie nadszedł czas na chwilę odpoczynku, podczas której zjedliśmy wspólny posiłek i rozmawialiśmy o minionym tygodniu. Takie aktywne, środowe popołudnia lubimy najbardziej. Już czekamy na kolejne spotkanie w następnym tygodniu.

Wyjście do Parku Rozrywki podopiecznych świetlicy Jaskółka zostało dofinansowane z ROPS. Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 listopada 2018 20181121 171855

Dziś Jaskółeczki odwiedziły Korsakówkę - obiekt edukacyjny w Nadleśnictwie Kłodawa. Nie była to pierwsza wizyta Jaskółek w tym miejscu i z pewnością jeszcze tam wrócimy, bo trudno znaleźć lepszy sposób na połączenie nauki i zabawy. Pani Marta – pracownik Nadleśnictwa Kłodawa - opowiadała nam o tym, jak różne zwierzęta radzą sobie zimą. Potem wiedzę tę jaskółeczki mogły wykorzystać podczas zabaw. Graliśmy w kalambury – było przy nich dużo śmiechu - oraz w ,,przyrodnicze koło fortuny’’. Pani Marta zadawała nam pytania dotyczące przyrody. Każdy z nas kręcąc kołem, losował kategorię. Niektóre pytania były trudne, ale wspólnie daliśmy radę i odpowiedzieliśmy na wszystkie. Zostawiliśmy wokół leśniczówki małe prezenty dla naszych Przyjaciół - własnoręcznie zrobione karmniki. Zawiesiliśmy je na rosnących nieopodal drzewach. Robienie karmników było samą przyjemnością! Wiedza, zabawa, dużo śmiechu i pomoc zwierzątkom w okresie zimy - dziękujemy Korsakówce za wspaniałe zajęcia. Już się nie możemy doczekać kolejnej wizyty.

Wyjazd do Nadleśnictwa Kłodawa został zorganizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych. Działanie: Poznajemy naszą „Małą Ojczyznę”.

 

 

14 listopada 2018 20181114 175603

Dziś w naszej świetlicy gościliśmy panią Ulę z fundacji Zielona Grupa z Poznania. Z jej pomocą przenieśliśmy się do czasów naszych rodziców i dziadków, by poznać zabawy, jakie towarzyszyły im w codzienności. Zagraliśmy w murarza – Wiktoria budowała mur ze złapanych przez siebie osób. Jedynie Asi udało się przetrwać do samego końca. Próbowaliśmy gry w klasy, ćwiczyliśmy koordynację wzrokowo-ruchową, rzucając kamykami, skakaliśmy w gumę. Biegaliśmy, bawiąc się w liska. Wszystkim tym zabawom towarzyszyło mnóstwo śmiechu. Jednak życie bez komputerów, telefonów komórkowych, gierek i mediów społecznościowych też było całkiem ciekawe! Kto by pomyślał, że tyle emocji może wzbudzić wyścig kapsli po wyznaczonym torze... A jednak! W tej konkurencji zwycięzcą okazał się Piotrek. Potem była jeszcze zabawa w stonogę i konie na start. Bawiliśmy się znakomicie! Do tego, by zregenerować siły, pożywiliśmy się kolorowymi, pysznymi, zdrowymi kanapkami. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy minął czas i trzeba było wracać do domu. Nasi wolontariusze pożegnali podopiecznych, a sami zostali dłużej, by poznać jeszcze inne zabawy. Niecierpliwie czekamy na przyszłotygodniowe spotkanie – może będzie okazja, by pokazali nam, czego jeszcze się nauczyli?

Warsztaty „Wspomnienia spod trzepaka – tańce i zabawy z dzieciństwa naszych rodziców, dziadków i pradziadków” zostały zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych.

 

7 listopada 2018 20181107 170150

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy było – jak zwykle – bardzo ciekawe. W związku z tym, że kilka dni wcześniej był Dzień Zaduszny, również my wspominaliśmy osoby bliskie nam, które już zmarły. Najpierw w hospicyjnej kaplicy modliliśmy się za tych, którzy potrzebują naszej modlitwy. Były także modlitwy śpiewane, podczas których na gitarze przygrywała nam pani Ola. Potem – już w „Jaskółkowej” świetlicy – rozmawialiśmy o tych, których bardzo nam brakuje. Wspomnienia związane były z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, ciocią, pradziadkami. Wspominaliśmy wspólnie spędzone chwile i mówiliśmy o tęsknocie. To były ważne rozmowy. Naszą świetlicę odwiedziła dziś pani Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk. Pretekstem do odwiedzin była książeczka, którą wiosną i latem pisaliśmy wspólnie właśnie z panią Agnieszką – poetką i dziennikarką. Za graficzną stronę odpowiadała pani Monika Szalczyńska. W książeczce są nasze rysunki. Tytuł: „Jaskółki (nie) bajki o marzeniach”. Niebawem zorganizujemy uroczyste spotkanie promujące naszą książeczkę. Już teraz jesteśmy z niej bardzo dumni!

Druga część spotkania to były zajęcia kulinarne. W ramach warsztatów „Smaczne, bo polskie...” poznawaliśmy potrawy charakterystyczne właśnie dla Polski. Udało nam się spróbować jak smakują pierogi i krokiety, były także rogale świętego Marcina, ciasto i babeczki. Dla niektórych to były pierwsze smakowe eksperymenty właśnie z tymi potrawami. Przy kuchennych pracach i przy stole rozmawialiśmy o wyjątkowej rocznicy, która zbliża się coraz bardziej – o 100 latach świętowania niepodległości.

Na koniec podsumowaliśmy nasze spotkanie. Poczuliśmy niesamowitą więź i radość, że możemy spotykać się w „Jaskółkowej” świetlicy.

Warsztaty kulinarne „Smaczne, bo polskie...” zostały zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych, a wydanie książeczki „Jaskółki (nie) bajki o marzeniach” dofinansował Bank Dziecięcych Uśmiechów. Dziękujemy!

 

 

31 października 2018 20181031 172006

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy było wyjątkowe. Było artystycznie, kulinarnie, refleksyjnie i przyjaźnie. Mogliśmy sprawdzić naszą szeroko rozumianą kreatywność i talenty plastyczne, a wszystko odbywało się w atmosferze współpracy, pomocy i radości z bycia razem. W trakcie spotkania był również czas na gry i zabawy – mogliśmy przetestować nowe gry. Było miło, zaskakująco i smacznie.

 

 

 

 

 

24 października 2018 20181024 174122

Kolejną „Jaskółkową” środę spędziliśmy w kinie. Obejrzeliśmy film o sile rodzinnych relacji, o poszukiwaniu miłości i przeznaczeniu. Dowiedzieliśmy się, że istnieje miłość od pierwszego spojrzenia. Kolejny raz przekonaliśmy się także o tym, że miłość między rodzicami i dziećmi jest czymś wyjątkowym, dającym dzieciom poczucie bezpieczeństwa i wiele pozytywnych emocji. Poznaliśmy też bohaterów, którzy stracili bliską sobie osobę. Niektórzy z nas mogli się z nimi utożsamić. Podczas seansu był czas na refleksję, ale i na uśmiech. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy obejrzeć film, a potem o nim porozmawiać z naszymi wychowawcami i podzielić się wrażeniami. Do zobaczenia za tydzień !

Wyjście do kina podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane dzięki wsparciu zarządu Województwa Lubuskiego w ramach projektu „Polskę kochamy. W podróż po Małej Ojczyźnie – Ziemi Lubuskiej wyruszamy”.

 

 

 

 

17 października 2018 20181018 095005

Dzisiejsze spotkanie przeniosło Jaskółki w świat biało-czerwonych barw w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak zwykle rozpoczęliśmy od przedstawienia się i opowiedzenia o tym, co ważnego w ostatnim czasie wydarzyło się u nas. Mówiliśmy też o tym, co lubimy, co nas interesuje. Ćwiczyliśmy pamięć powtarzając imiona, gdyż nasz grupa powiększyła się o kilku wolontariuszy młodzieżowych. Następnie rozmawialiśmy o zasadach w naszej świetlicy. Wspólnie ustaliliśmy, co każdy z nas powinien robić i jak postępować, żebyśmy czuli się dobrze i bezpiecznie. Po spisaniu naszych zasad, przenieśliśmy się w świat braw. Dominowały kolory biały i czerwony. Został ogłoszony konkurs na pracę pt. " Kto Ty jesteś? Polak mały" Było wesoło i kolorowo. Oczywiście prace zostały nagrodzone. Jury nie mogło wybrać lidera, gdyż wszystkie prace były równie piękne i przejmujące. Po zabawie kolorami przyszedł czas na drobny poczęstunek. Posileni mieliśmy chwilę na gry i zabawy, pogaduszki        (także po angielsku, by ćwiczyć słówka do szkoły) czy odrabianie lekcji. Czas minął bardzo szybko.

Pozdrawiamy i do zobaczenia za tydzień.

PS Jaskółki już wiedzą, gdzie polecą, ale nie powiedzą.

 

10 października 2018 20181010 163718

„Jaskółki” w lesie

Kolejne „Jaskółkowe” spotkanie miało miejsce w pięknych okolicznościach przyrody. Pojechaliśmy bowiem do Nadleśnictwa Kłodawa. Punktem startowym naszego spaceru było jezioro Gołębie, którego druga nazwa to jezioro Grabino. Pod opieką pani Marty z Nadleśnictwa Kłodawa uczyliśmy się rozróżniać gatunki drzew, rozpoznawaliśmy liście i owoce. Zachwycaliśmy się jesiennymi kolorami drzew, podziwialiśmy ich odbicia w jeziorze. Staraliśmy się znaleźć jakieś grzyby, ale po bardzo suchym lecie, prawie w ogóle ich nie ma. Kolejnym punktem naszego leśnego spotkania było ognisko i poczęstunek. Nie zabrakło też leśnych gier i zabaw. Było wspaniale!!!

Do zobaczenia za tydzień w świetlicy „Jaskółka”!

Wycieczka do Nadleśnictwa Kłodawa została zorganizowana przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie. Dziękujemy

 

3 października 2018 IMG 20181003 165440

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy jak zwykle opowiadaniem o tym, jak minął nam tydzień. Potem przyszedł do nas pan Cezary Żołyński – aktor teatru imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie. Wspólnie tworzyliśmy plakaty, które przedstawiały np. blask słońca, ukłon, ptaka, ziemię. Prezentując nasze prace pokazywaliśmy swoje planety, totemy, okrzyki i tańce. Utworzyliśmy z naszych ciał oko i usta. Po artystycznej pracy był czas na posiłek – panie wolontariuszki przygotowały dla nas pyszne tosty z serem. Następnie postanowiliśmy upiec na podwieczorek ciastka. Wykorzystaliśmy ciasto francuskie, a dodatkami były banany, orzechy i krem czekoladowy:) Mniam mniam....

Do zobaczenia w sobotę! Jedziemy na wycieczkę do Zielonej Góry i Ochli.

 

 

 

 

 

 

 

 

26 września 2018 20180926 181759

Kolejną środę w świetlicy spędziliśmy jak zwykle bardzo ciekawie. Najpierw przywitaliśmy się i poznaliśmy nowe osoby. Cieszymy się, że dołączyły do nas! Potem wysłuchaliśmy bajki terapeutycznej „Lustro”. Opowiadała ona o chorej dziewczynce, która odkryła świat po drugiej stronie szklanej tafli. Spotkała tam przyjaciół i swoją zmarłą babcię. Bajka była pretekstem do rozmów o naszych bliskich, których nie ma wśród nas, ale którzy są w naszych sercach i w naszej pamięci. Po refleksyjnej części spotkania był czas na poczęstunek. Potem sięgnęliśmy po planszówki, był też czas na małe szaleństwa w niebieskiej sali i oczywiście na odrabianie lekcji.

Do zobaczenia za tydzień!

 

 

 

 

19 września 2018 20180919 165328 Burst01

Dziś wyruszyliśmy do Parku Kopernika, by cieszyć się wrześniowymi promieniami słońca. Korzystając z pięknej pogody, wzięliśmy udział w konkurencjach sportowych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym celu pani Ania sprawdziła nawet, że aby przebiec sto metrów, musimy trzy razy okrążyć fontannę w Parku Kopernika. Zrobiliśmy to z przyjemnością, a potem skakaliśmy, rzucaliśmy do celu, kozłowaliśmy, chodziliśmy na nartach i po linie, robiliśmy pajacyki i przysiady. Były też chwile relaksu na placu zabaw. Po powrocie do świetlicy zasiedliśmy do wspólnego stołu. Czekała na nas przepyszna pizza. Spotkanie zakończyliśmy podsumowaniem popołudnia i wręczeniem nagród za zaangażowanie w konkurencje sportowe. Następnym razem widzimy się w sobotę, ponieważ wyruszamy wspólnie na wycieczkę po okolicy.

 

 

 

 

12 września 2018 20180905 165223

Warsztaty teatralne

Kolejne „Jaskółkowe” spotkanie rozpoczęło się opowieściami z naszych wakacji. Większość z nas spędziła je dość aktywnie. Następnie zasiedliśmy do podwieczorka.

Jeszcze przed końcem posiłku przyszła do nas pani Karolina Miłkowska-Prorok - aktorka z gorzowskiego teatru. Ta sama pani, która tydzień temu towarzyszyła nam na festynie z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Tym razem również przywiozła ze sobą scenę japońskiego teatru obrazkowego - Kamishibai.

Dzisiejsze przedstawienie zabrało nas do Australii. Już same ilustracje różniły się od tych, które widzieliśmy wcześniej. Były malowane techniką aborygenów, polegającą na tworzeniu obrazów przez stawianie kropek patykiem. Kropki układały się w wymyślne wzory. Samo opowiadanie było o gąsienicy, która pomagała dobremu duchowi pomalować świat. Sama marzyła o tym, by kiedyś móc latać. Spotkała ptaka o czarnych skrzydłach (Williego), który zabrał ją do "magicznego" drzewa. Obiecał jej, że jak będzie jadła liście z tego drzewa to wyrosną jej skrzydła. Drzewo okazało się być zwykłym drzewem, a ptak tylko chciał utuczyć gąsienicę, aby ją później zjeść. Dzięki pomocy jaszczurki i pająka gąsienica schroniła się w kokonie z liści i pajęczyn i w ten sposób uniknęła pożarcia. Dobry duch będąc wdzięczny za pomoc w malowaniu świata nagrodził gąsienicę pięknymi skrzydłami. Podstępny ptak natomiast został wprowadzony w błąd. Też chciał mieć piękne i kolorowe skrzydła. Zwierzęta powiedziały mu, że musi budować schronienie z patyków i liści na drzewie. Wtedy jego marzenie się spełni. Ptak robi tak po dziś dzień a jego skrzydła pozostają czarne.,

Po przedstawieniu otrzymaliśmy od pani Karoliny czarno-białe obrazki z wizerunkami australijskich zwierząt. Pomalowaliśmy je tą samą metodą, którą były pomalowane obrazki z przedstawienia. Wszystkie prace były niezwykle kolorowe.

W oczekiwaniu na przybycie rodziców bawiliśmy się między innymi w "piłka parzy".

 

5 września 2017 20180905 162919

Nadszedł czas i trzeba było powrócić z wakacji do codziennego życia. Na szczęście dzięki festynowi na rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 i spotkaniom w świetlicy „Jaskółka” wraca się trochę łatwiej. Miło było spotkać się dziś przy hospicjum. Na początku pan Cezary Żołyński i pani Karolina Miłkowska-Prorok zabrali nas w niezwykłą podróż do Japonii z teatrem Kamishibai. Była to nasza pierwsza, ale na pewno nie ostatnia, przygoda ze sztuką teatralną na papierze. Po wysłuchaniu wzruszającej opowieści o japońskim cesarzu i jego małżonce każdy z nas, najpiękniej jak umiał, pokolorował postać gejszy. Następnie sprawdzaliśmy naszą prawdomówność, przeskakując z nogi na nogę po kolorowych planszach. Okazało się, że nie jest z nami aż tak źle!

Wśród gości „Jaskółki” były dziś również panie policjantki, które pokazały nam za pomocą alkogogli, jak zaburzony obraz świata ma człowiek po spożyciu alkoholu. Trudno wtedy właściwie ocenić odległość i zachować równowagę. Trzeba bardzo uważać, bo w takim stanie o nieszczęście nietrudno.

Podczas festynu o smakołyki zadbali tradycyjnie nasi wolontariusze z gastronomika – takie pyszne koktajle i naleśniki to prawdziwa rozpusta. W sam raz na osłodę powrotu do szkoły.

O tańce i zabawy zadbali uczniowie Technikum nr 8, którzy kształcą się w kierunku animowania czasu wolnego. Są w tym naprawdę świetni!

Czas festynu to nie tylko atrakcje, ale przede wszystkim dobre rozmowy. Cieszymy się, że w miłych okolicznościach mogliśmy nieco powspominać kolonię i dowiedzieć się, co u kogo słychać. Liczymy na częste spotkania w świetlicy i zapraszamy do nas w każdą środę o 16.00. Do zobaczenia!

 

piątek, 03 listopad 2017 11:04

Kadra i wolontariusze Jaskółki

 

czwartek, 07 wrzesień 2017 07:57

Co się u nas dzieje ?

 

czwartek, 06 październik 2016 13:14

Kadra i wolontariusze Jaskółki

poniedziałek, 19 wrzesień 2016 12:00

Harmonogram zajęć w roku 2016/2017

 

Strona 1 z 3

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: PHP Startup: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: PHP Startup: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny PLN):

49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
08 8363 0004 0006 2848 2000 0001
Przelewy zagraniczne
SWIFT: BPKOPLPW

IBAN: PL 49 1020 1967 0000 8602 0002 8290

SWIFT: GBWCPLPP
IBAN: PL 08 8363 0004 0006 2848 2000 0001
 

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664

Top